Kandidatskema og kompetencevurdering
For at stille op som kandidat til bestyrelsen for Foreningen AP Pension f.m.b.a. skal du udfylde et kandidatskema og sende det til generalforsamling@appension.dk senest tirsdag den 25. marts 2025 sammen med et opdateret CV og et vellignende billede.
I kandidatskemaet skal du skrive dit navn og fortælle kort om dig selv og din motivation for at stille op.
Derudover skal du vurdere dine kompetencer på en skala fra 1-5 inden for 13 områder, som bestyrelsen har vurderet er nødvendige for at sikre tilstrækkelig kompetencemæssig mangfoldighed i bestyrelsen.
Som noget nyt vil det i 2025 også være muligt at fremsende en kort videomotivering forud for generalforsamlingen – se mere nedenfor.
Særligt om CV
Det fremgår af vedtægterne for Foreningen AP Pension f.m.b.a., at der skal vedlægges et CV. Formålet er, at AP Pension får indblik i kandidaternes uddannelsesmæssige og erfaringsmæssige baggrund samt tidligere og nuværende ledelseshverv. Husk derfor at sende et opdateret CV sammen med det udfyldte kandidatskema.
Det følger af Selskabsloven, at bestyrelseskandidater, forud for valg til bestyrelsen, skal oplyse om ledelseshverv i andre erhvervsdrivende virksomheder. Husk derfor at inkludere disse oplysninger i CV’et eller kandidatprofilen.
Videomotivering
Som noget nyt, vil bestyrelseskandidater i 2025 have mulighed for at fremsende en kort video med motivering af eget bestyrelseskandidatur. Videoen må maksimalt vare 1 min. og vil blive lagt op på AP Pensions hjemmeside sammen med kandidatens øvrige oplysninger. Videomotiveringen er ment som et supplement og kan således ikke stå alene. AP Pension anbefaler, at videoer optages i bredformat, eksempelvis på en telefon.
Kompetenceområder:
Du skal vurdere dine kompetencer indenfor de oplistede områder på en skala fra 1-5 gående fra ”Ingen viden” til ”Specialistviden med dybdegående erfaring.
- Markedskendskab, kundeforhold og produkter
- Forretningsmodel, strategi og ledelsessystemer
- Regnskabs-, budget- samt revisionsforhold
- Kapitalforhold og solvens
- Forsikrings-, levetids- og invaliderisici
- Finansielle forhold og -risici, investering og afdækning
- Metoder til risikostyring
- Lovmæssige rammer og krav
- IT og cybersikkerhed
- Bæredygtighed og samfundsansvar (ESG)
- Kompetencer inden for ledelse og samarbejde
- Ledelse af anden relevant finansiel virksomhed
- Demokratisk proces og kultur i kundeejede selskaber
Hvad sker der, når jeg har sendt kandidatskema og CV til AP Pension?
Du vil modtage en kvittering, når AP Pension har modtaget dit kandidatur.
Kandidatskema, CV og eventuelt billede bliver offentliggjort på AP Pensions kandidatside i takt med, at de modtages. Kandidaterne listes i alfabetisk rækkefølge efter fornavn.
Delegerede, der ikke overholder de oplistede krav, vil blive informeret herom og få mulighed for at tilpasse deres kandidatur frem til den angivne frist. Hvis kravene fortsat ikke overholdes, har AP Pension ret til at afvise kandidaten.
Delegerede kan til enhver tid trække deres kandidatur tilbage ved at kontakte AP Pension på mail: generalforsamling@appension.dk.
Alle interesserede bestyrelseskandidater vil forud for generalforsamlingen blive tilbudt at deltage i et møde, hvor AP Pension orienterer om arbejdet i bestyrelsen.
Valg af bestyrelsen på generalforsamlingen
Det er ikke muligt at motivere sit bestyrelseskandidatur mundtligt på generalforsamlingen. Motivering af bestyrelseskandidatur sker på AP Pensions kandidatside. På generalforsamlingen vil alle bestyrelseskandidater dog blive råbt op, så de delegerede kan se, hvem de stemmer på.
De delegerede skal fremover placere deres stemme alene på baggrund af indholdet på kandidatsiden, dvs. de fremsendte kandidatskemaer, CV mv.