• Bæredygtighed

AP Pension bag ny europæisk forsvarsinvesteringsfond

Sammen med PensionDanmark og AkademikerPension investerer AP Pension 1,6 mia. kr. i en ny dansk-tysk forsvarsfond med europæisk fokus.

Den militære oprustning i Europa skal ikke kun bidrage til danskernes tryghed – den skal også sikre fremtidige pensionsudbetalinger. Derfor er AP Pension gået sammen med PensionDanmark og AkademikerPension som ankerinvestorer i den nye danske kapitalfond ETNA, der skal investere målrettet i små og mellemstore virksomheder i den europæiske forsvarsindustri. 

Investering i Europas sikkerhed

Forsvarsinvesteringer er et centralt fokusområde i europæisk storpolitik. I foråret præsenterede EU-Kommissionen sin ReArm Europe Plan, som sigter mod, at medlemslandene mobiliserer 800 mia. euro til at øge forsvarsbudgetterne. Forud for dette konstaterede Draghi-rapporten, at tre fjerdedele af EU-landenes forsvarsindkøb sker hos leverandører uden for unionen. 

Pensionsselskaber som ankerinvestorer 

Fonden forventes med sin størrelse og sit fokus at blive en markant aktør i europæisk sammenhæng, hvor der i dag findes meget få kapitalfonde dedikeret til forsvarsinvesteringer. 

De tre pensionsselskaber leverer den kapital, der gør fonden mulig. I alt rejser ETNA 220 mio. euro – svarende til lidt over 1,6 mia. kr. AP Pension investerer 70 mio. euro, mens PensionDanmark og AkademikerPension investerer henholdsvis 100 og 50 mio. euro. 

”Jeg er meget tilfreds med, at vi med investeringen i ETNA kan give vores kunder en attraktiv investeringsmulighed i et område i stærk vækst og samtidig påtage os et samfundsansvar ved at bidrage til den nødvendige oprustning i Europa. Det er afgørende for Europas fremtid at sikre fred og sikkerhed, og det kræver, at vi har et troværdigt forsvar. Vi tror, at den type innovative selskaber, som ETNA vil samarbejde med, kommer til at spille en afgørende rolle i den udvikling. Med det store potentiale, der ligger i fonden, er jeg meget glad for, at PensionDanmark har taget initiativ til partnerskabet,” siger Bo Normann Rasmussen, administrerende direktør i AP Pension. 

Europæisk specialistinvestor 

ETNA er en europæisk kapitalfond dedikeret til at styrke Europas modstandsdygtighed gennem investeringer i forsvarsindustrien, cybersikkerhed og beskyttelse af kritisk infrastruktur. Fondens stiftere er et dansk-tysk team bestående af Frederik Busch, Florian Funk og Wolff van Sintern, der har omfattende erfaring med private equity og ekspertise i at styrke vækstvirksomheder på tværs af sektorer. ETNA etableres med hovedkontor i København og kontor i München. 

For os repræsenterer ETNA den næste udvikling af kapitalfondsmodellen. Vores virksomhed og forretningsmodel er baseret på et skarpt sektorfokus, specialistkompetencer og et dybt netværk på tværs af Europa. Det understøtter vores evne til at identificere investeringsmuligheder af høj kvalitet og arbejde aktivt med dem under ejerskabsperioden, så vi kan levere attraktive afkast og samtidig bidrage til at styrke Europas modstandsdygtighed. Det er en mission, vi er enormt stolte af at have modtaget betydelig opbakning til fra vores tre ankerinvestorer” siger Frederik Busch, partner i ETNA. 

Fakta: den nye forsvarsfond ETNA 

  • ETNA er en kapitalfond, som investerer i små- og mellemstore europæiske virksomheder, der styrker Europas modstandsdygtighed på tværs af militære systemer, teknologier, cybersikkerhed og beskyttelse af kritisk infrastruktur.
  • Fondens hovedfokus er såkaldte ”buyout” investeringer, hvor den opnår en majoritetspost i de udvalgte selskaber med henblik på at arbejde aktivt med udviklingen af dem i ejerskabsperioden. Dertil har ETNA mulighed for at lave minoritetsinvesteringer og såkaldte ”growth equity” investeringer.
  • ETNA er stiftet og ejet af de tre partnere Frederik Oliver Busch (tidl. Partner i CataCap), Florian Funk (tidl. Partner i EQT) og Wolff van Sintern (tidl. Senior Partner i McKinsey og Global Co-Head for deres aktiviteter indenfor for forsvarsindustrien). 
  • ETNA’s Senior Advisor team består af ledende europæiske profiler, herunder Katrin Suder (tidl. departementschef i det tyske forsvarsministerium), Jannik Kruse Petersen (tidl. partner i EQT), Jakob Ellemann-Jensen (tidl. dansk forsvarsminister) samt flere militære profiler med erfaring fra de øverste poster i de nationale forsvar samt NATO’s øverste ledelseslag. 
  • Fonden er etableret med hovedkontor i København samt et kontor i München og har et investeringsmandat på tværs af Europa med et særligt fokus på Norden, Tyskland, Østrig og Schweiz. 
     

Yderligere information 

Underdirektør for Strategi og Kommunikation, Tina Baggesgaard Kristensen, AP Pension, telefon +45 28 51 05 03 

Skriv til os, hvis du har brug for hjælp

Har du spørgsmål eller brug for hjælp, kan du skrive til vores Kundecenter, der sidder klar til at hjælpe dig.

Ring til os, hvis du har brug for hjælp

Du er altid velkommen til at ringe til os.

Vi sidder klar til at hjælpe dig:

Mandag: 09.00-16.00
Tirsdag: 09.00-16.00
Onsdag:
09.00-16.00
Torsdag:
09.00-16.00
Fredag: 09.00-15.00

AP Pension understøtter desværre ikke denne browser.

Men du kan se AP Pensions hjemmeside i enten Google Chrome, Firefox eller Edge – det gælder, uanset hvilken enhed du bruger.

Har du spørgsmål til pension, er du velkommen til at kontakte AP Pension på 3916 5000 mellem klokken 8.00 og 15.00 alle hverdage.